scientist

طحال چیست؟

در بدن ما عضوی وجود دارد که اطلاعات ما درباره ی آن و نحوه ی کارش بسیار اندک است.اسرار زیادی درباره ی طحال وجود دارد که هنوز شناخته نشده اند.

مثلا" ثابت شده که طحال نقش مهمی در ساختن خون در دوران کودکی داشته و با بیماری های خونی و مغز استخوانی مانند مالاریا و کم خونی مقابله کرده است.جالب تر این است که حتی با برداشتن آن به وسیله ی عمل جراحی این مراحل حیاتی ادامه پیدا می کند و به نظر می رسد که سایر اعضای بدن کارطحال را پس از برداشتن طحال بر عهده می گیرند.

طحال عضو بزرگی است که در نزدیکی معده و شکم قرار دارد اما با سیستم هاضمه و دستگاه گوارش رابطه ای ندارد.مستقیما" در مسیر جریان خون قرار دارد و می تواند در هر کجای دیگر بدن قرار داشته باشد.در یک انسان سالم و تن درست در هر ثانیه حدود 10 میلین گلبول قرمز از بین می رود.که کار جابه جایی و ترمیم این سلول ها توسط  سه عضو مختلف بدن انجام می گیرد.یکی مغز استخوان، دیگری کبد(جگر) و سومی طحال می باشد.گلبول های قرمز اضافی بدن در طحال ذخیره و نگه داری می شوند.سلول های پیر نیز در طحال از بین می روند.

تعدادی از گلبول های سفید به نام لنفوسیت توسط طحال و مغز استخوان ساخته می شوند.لذا به هنگام از دست دادن خون،طحال کار ترمیم سلول ها را بر عهده می گیرد.به این ترتیب اهمیت کار طحال روشن می گردد.

+ نوشته شده در  یکشنبه یکم شهریور ۱۳۸۸ساعت 11:54  توسط مهشاد  |